Dofinansowanie do okularów lub refundacja okularów. Jak dogadać się z pracodawcą, jakie mam prawa?

Oczy masz zawsze przy sobie. Jak uzyskać dofinansowanie do okularów?

Bezpieczeństwo i higiena pracy to pojęcia, które niekiedy kojarzą się z dość odległą przeszłością, w której pracowało się w wielkich zakładach pracy, w oparach buchającej pary i metalicznym zgiełku. Nic bardziej mylnego, szczególnie w cyfrowym XXI wieku, kiedy to już nie ludzkie mięśnie i odporność, ale precyzja maszyn i zarządzających nimi systemów komputerowych są często miarą sukcesu. Komputer stanowi dziś podstawowe narzędzie pracy dla wielu pracowników, nie tylko na stanowiskach związanych z inteligentnymi technologiami. Manager, sekretarka, muzyk, lekarz i bibliotekarz – każdy z nich wiele godzin dziennie spędza przed promieniującym ekranem, ponieważ to należy do jego obowiązków. Czy warto podnieść bezpieczeństwo i higienę pracy wykonywanej w takich warunkach? Tak! Dodatkowo można uzyskać dofinansowanie do okularów korekcyjnych.

W latach ’90 XX wieku, w czasie pierwszych domowych komputerów stosowano mniej lub bardziej skuteczne, choć na pewno pionierskie sposoby ochrony wzroku. Do najbardziej znanych należały nakładki na ekran, ograniczające promieniowanie – ale tym samym widoczność. Nie należy się dziwić, że dziś niewiele osób o tym pamięta. Z czasem wypracowywano coraz lepsze rozwiązania, których skuteczność i komfort rosły aż do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów, czyli szkieł okulistycznych z polaryzacją. W okularach wyposażonych w szkła z filtrem polaryzacyjnym nawet wielogodzinna praca nie powoduje zmęczenia, a wzrok jest chroniony przed uszkodzeniami. Kolejny raz ludzkość odpowiedziała na czyhające na nią zagrożenia.

A co to ma wspólnego ze mną?

Całkiem sporo, jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę i wykonujesz swoje obowiązki przy komputerze – wystarczy, że przez połowę dnia pracy, czyli 4 godziny dziennie, pracujesz przed ekranem komputera. Wówczas Twój wzrok narażony jest na wpływ czynników, które obowiązujące w Polsce przepisy określają mianem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia. Właśnie dlatego warto wiedzieć, że pracodawca powinien w takiej sytuacji zapewnić pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku z monitorem dofinansowanie do okularów korygujących wzrok. Odpowiednia ochrona zapewniania przez nowoczesne filtry polaryzacyjne i konstrukcję szkieł zabezpiecza wzrok w czasie używania komputera i jest niezbędna jak kask przed wejściem na budowę.

Chcę chronić mój wzrok, ale jak?

Masz przed sobą kilka prostych kroków. Najpierw musisz udać się do lekarza medycyny pracy na badanie wzroku. Taka wizyta powinna nastąpić nie rzadziej niż raz na cztery lata, ale może odbyć się też na wniosek pracownika. Jeśli wyniki badania wykażą potrzebę stosowania okularów korekcyjnych podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego to powinieneś poinformować o tym swojego pracodawcę. Wspólnie ustalicie sposób nabycia odpowiednich okularów dla ochrony Twojego wzroku. Zakup może zostać dokonany samodzielnie przez pracownika, który otrzyma zwrot za okulary lub bezpośrednio przez pracodawcę. Tak naprawdę już na tym etapie sprawa jest zakończona i pozostaje jedynie wybrać właściwe oprawki i szkła, a następnie korzystać – chronić swój wzrok i poczuć różnicę w komforcie, jaki dają oczom szkła zaprojektowane do pracy przy komputerze. Potem należy udać się do pracodawcy po dofinansowanie do okularów.

Krok po kroku:

  1. Pracuję przynajmniej 4 godziny dziennie przed ekranem komputera.

  2. Bolą mnie oczy i czuję zmęczenie

  3. Udaję się do lekarza medycyny pracy, któremu wyjaśniam mój problem.

  4. Lekarz zaleca korzystanie z okularów w czasie pracy przy komputerze.

  5. Przedstawiam pracodawcy informację od lekarza.

  6. Wspólnie z pracodawcą ustalam sposób nabycia/zwrotu za okulary, refundacji za okulary, czy dofinansowania do okularów.

  7. Mogę pracować wiele godzin przy komputerze, a moje oczy tego nie odczuwają

Rozumiem, ale chcę znać szczegóły

Przepisy nie określają kwoty, która ma zostać zwrócona pracownikowi za zakup okularów lub którą pracodawca powinien wydać kupując je na własną rękę. Pamiętaj, że aby otrzymać refundację okularów musisz wcześniej ustalić to z pracodawcą i udokumentować zakup fakturą. Zwykle pracodawca określa limit na takie wydatki w tzw. aktach prawa wewnętrznego, czyli np. regulaminach. Niekiedy pracodawca będzie chciał wydać jak najmniej, spełniając swoje obowiązki w minimalnym zakresie – jeśli nie uda się go przekonać, a mimo wszystko będzie Ci zależało na najlepszej ochronie wzroku, możesz dołożyć brakującą kwotę z własnej kieszeni. Takie dofinansowanie na okulary ze strony pracodawcy może stanowić dobre rozwiązanie dla bardziej wymagających. Gdyby pojawiły się jakieś wątpliwości możesz wyjaśnić, że wysokość środków finansowych jakie pracodawca przeznacza na okulary, powinna być tak skalkulowana, aby umożliwiała zakup okularów korygujących wzrok zgodnych z zaleceniem lekarza. To jest obowiązująca zasada i pracodawca powinien ją respektować.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej skontaktuj się z nami. Warto sprawdzić na czym polega różnica!

Konsultacja prawna przy przygotowaniu niniejszego tekstu:

adw. Piotr Pelczar z Kancelarii Adwokackiej we Wrocławiu (www.pelczarit.pl)

w oparciu o przepisy dotyczące prawa pracy, w szczególności przepisy art. 2376§1 i3 Kodeksu pracy oraz §2 pkt4 i §8 ust.2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz.973), a także interpretację indywidualną Dyrektora Izby skarbowej w Katowicach z 11 maja 2011r., nrIBPBII/1/415-141/11/BJ.

Dodaj komentarz